Завантажте додаток для Android
Встановити
Завантажте додаток для iOS
Встановити
Scroll to top

Фейк: як не потрапити у пастку


Alphateka - 13.02.2020 - 0 comments

Цифрова революція поряд з позитивними наслідками призвела до того, що довіряти без перевірки новинам неможливо. З’ясувати де вам кажуть неправду, маніпулюють або відверто брешуть не так важко. Сьогодні розповімо як оберігати себе від фейкових новин. 

Сайти, що не варті вашої довіри

Зазвичай фейкові сайти зроблені нашвидкоруч. Їх сторінки переповнені тизерною рекламою – яскраві зображення, що привертають увагу та мають кричущі заголовки, так звані клікбейти (click- клик, bait – приманка). Стаття обов’язково з першого абзацу намагається вас шокувати. Текст емоційний, спрямований на те, щоб викликати обурення. 

Фейкові сайти позиціонують себе, як сайти “найчесніших” новин, насправді мають на меті збити з пантелику, посіяти паніку, очорнити політиків, тощо. У кращому випадку, такі сайти захаращують інформаційну середу, у гіршому – формують брехливий імідж політика, чи бренду. 

Структура фейку

Фейк складається з заголовка – клікбейту – та тексту самої статті. Для заголовку обирається скандальна заява, або припущення. Не має ніякого значення, чи відноситься це до політика, бренду, чи історичної події. Заголовок повинен “бити по нервах”. Це робиться за метою вивести читача з рівноваги. Дати добрячого стусана вашим нервам, щоб виключити здоровий глузд. 

Такі новини дуже швидко поширюються мережею та використовуються як аргументи у суперечках для людей, котрі шукають підтвердження своїх здогадок. Як результат, власники таких сайтів отримують прибуток.

Докази достовірності

Достовірна новина ніколи не буває заангажована. Вона – нейтральна. Якщо ви бачите що у статті 

  • Пан А звинувачує пана В;
  • Пан Б заперечує звинувачення.

То це з великою мірою вірогідності – фейк.

Справжні новинні ресурси ніколи не додають інформації на підтримку або спростування твердження. Вони завжди нейтральні. Якщо ви відчуваєте обурення, перевірте, можливо це фейк.

Як з’ясувати джерело фейку

Для цього варто використати систему Alphateka. Алгоритм пошуку повинен бути таким: 

  • аналізуємо підозрілу статтю – формуємо пошуковий запит по базі ресурсів;
  • запускаємо пошук;
  • знаходимо топ 15 ресурсів, що опублікували підозрілу новину;
  • аналізуємо ресурси;
  • аналізуємо час та ресурс, що першим опублікував цю новину;
  • з’ясовуємо репутацію ресурсу.

За допомогою Alphateka досить просто ідентифікувати хто запустив інформаційну бомбу і прийняти превентивні заходи. Такий аналіз ви можете зробити просто зараз. Потрібно замовити безкоштовний Демо доступ на сім діб . Для більш зручного використання рекомендуємо завантажити мобільний додаток для Android або iOS.

Не засмічуйте інформаційний простір

З’ясувати остаточно є новина фейком чи ні досить важко. Якщо повідомлення змушує ваше серце битися сильніше, вам стає важко дихати і ви відчуваєте жар, не поспішайте перепощувати його далі. Скоріш за все це – фейк. Подихайте спокійно, порахуйте до десяти, а вже потім, коли рівень адреналіну дозволить аналізувати, уважно перечитайте статтю ще раз і вирішіть варта вона перепосту чи ні. 

Related posts