Завантажте додаток для Android
Встановити
Завантажте додаток для iOS
Встановити
Scroll to top

Факти, що рятують, або як не потонути в драматизмі


Alphateka - 07.11.2019 - 0 comments

“Драматизуй ідею”! – сказав Генрі Форд-старший і поставив слона на свій автомобіль. Він знайшов одного з найславетніших фотографів того часу і загрузив слона на свою модель “Форд Тандерберд”. Драматичність знімка зашкалювала і продажі злетіли.

Ми завжди реагуємо на драматизм, тому що наше життя це – драма. З народження і до самої смерті ми щодня потрапляємо в драматичні ситуації. І кожного разу ми повинні взаємодіяти з середовищем, реагуючи на виклики. Це вимагає дуже серйозних ресурсів психічної енергії. У випадку зі знімком “Форд Тандерберд” ми побачили драму людей, що сидять в авто, на яке діє могутня сила ваги слона. Але, незважаючи на це, форд виявляється надійним притулком для людей, що там знаходяться.

Впливаючи на емоції, Генрі Форд-старший обійшов раціональне мислення і змусив нас запам’ятати, що машини Форда – міцні і надійні притулки. У момент вибору це емоційне переконання вспливає, раціональне мислення підбирає переконливі аргументи і ми вибираємо форд. В даному прикладі драматичне сприйняття перемогло раціональне. Як зробити так, що б рацио перемагало?

“Розберися зі своєю драмою ” – сказав Ганс Гослинг і написав свою знамениту “Фактологію. 10 xибниx уявлeнь пpo cвiт, i чoму вce нaбaгaтo кpaщe, нiж ми думaємo”

Двома словами – він описав когнітивні девіації особи і як слід полив їх водою, щоб з півсторіночки вийшла книжка. Кому все зрозуміло, можна далі не читати. Хто хоче розібратися детальніше, милості просимо до нашого куреня.

Отже, існує десять (а насправді, значно більше) сприйнять навколишнього світу, що спотворюють реальність в когнітивній, – розумовою – діяльності людини. Причому в гіршу сторону. Це розумові пастки, що унеможливлюють раціональне мислення. Набір тригерів – станів, слів, образів, понять – в певний момент спрацьовують і людина перестає мислити раціонально. Але рішення, прийняте ірраціонально, нерідко виявляється не найкращим. Більше того, нечистоплотні особи навчилися цим користуватися.

З поширенням вільної інформаційної мережі Інтернет це стало особливо болісно.

Дуже яскравий приклад маніпуляції свідомістю click bait – заголовки, що використовують потужні драматичні емоційні образи для виходу на ірраціональний рівень сприйняття. Наприклад “Він убив свою матір, що б не платити аліменти ” – і ви вже ненавидите цю людину. “Мати” – святе поняття для кожного – різко позитивний образ.”Вбивство” різке негативне поняття. Та ще і жалюгідний привід – “аліменти”.

Ці тригери вимикають раціональне мислення і навіть якщо ви не клікнете і не прочитаєте цю статтю, а просто зіткнетеся з ім’ям цієї людини, ви вже не зможете відноситься до нього неупереджено. Так само формується відношення до політиків. На вдячний грунт падають такі гнилі зерна як “ми усі знаємо, що він краде.”. “Загальновідомо, що він – мародер і заробив на війні” і ось ви вже голосуєте за іншого політика, за якого використовувалася ірраціонально-позитивна маніпуляція “такий маленький, симпатичний”, “ви ж знаєте, гірше не буде”,  “він же чесний ” і так далі. Ви – жертва маніпуляції.

Як з цим боротися?

Фактами – відповідає улюблений автор Біла Гейтса, професор Ганс Гослинг. Побачивши фото худої чорної дитини і підпис з надривом, що віщає про неймовірну кількість голодуючих дітей в Африці, зрозумійте – вами маніпулюють. Зупиніться, закрийте очі, видихніть і перевірте факти. У 21 столітті це дуже просто – отримати статистику реального голоду в Африці, кількість дітей загиблих від голоду цього року і зіставити динаміку з попередніми роками. А також завантажити картинку з голодуючою дитиною в пошук по картинках і дізнатися, що це фото отримало головний приз Інтер-прес фото за 1966 рік і заспокоїтися.

Жахнувшись новині про політику, переведіть дух і пошукайте 2-5 незалежних один від одного джерела. Використайте здоровий глузд і систему моніторингу Alphateka, що б визначити джерело поширення якої-небудь “убивчої новини”. Не давайте себе обдурити, вмикніть скептицизм – прекрасну когнітивну функцію, якою наділила нас природа.

Перевіряйте факти!

Насправді це дуже просто.

Для цього і була створена система моніторингу соцсетей і ЗМІ України Alphateka. За ключовими словами, які ви використовуєте при перевірці смажених фактів, – особливо тих, які впливають на емоційну сферу, перевірте інші джерела.

Це швидко і точно.

Щасливо сміючись, ви зможете спостерігати в реальному часі, як недобросовісні журналісти морочать голову громадянам, хто ще не здогадався використати систему Alphateka.
Робіть це з мобільним додатком Alphateka перших сім днів абсолютно безкоштовно. Викачайте його на Google Play або Apple Store. Захистіть себе від емоційних ударів. Пам’ятайте, світ прекрасний і не так вже поганий, як вам може здатися.

Related posts